Potravinové alergeny

   

POTRAVINOVÉ ALERGENY

Od prosince 2014 vešla v platnost ustanovení EU 1169/2011, které se týkají značení potravin. Novinkou je nutnost podávání informací o obsahu alergenů i v nebalených potravinách, která se týká i pokrmů. Tato povinnost se od tohoto data týká vše kteří prodávají, podávají nebalené potraviny (restaurace, stánky, prodejny, atd).

CO JE POTRAVINOVÁ ALERGIE?

Potravinové alergeny jsou přirozeně se vyskytující látky především bílkovinné povahy, způsobující u přecitlivělých jedinců nepřiměřenou reakci imunitního systému, která může vyústit až k anafylaktickému šoku. V podstatě se jedná o „poruchu imunity“ kdy normálně neškodné látky fungují negativně – jako alergeny a jsou napadány imunologickou obranou organismu. Vlastní alergická reakce spočívá v tom, že imunitní systém reaguje tvorbou protilátek (bílkovin, které se specificky navazují na alergeny, a tak je deaktivují a vylučují z organismu).

Nepříjemné zdravotní komplikace mohou vyvolat alergie na mléko, intolerance laktózy, alergie na vejce či sóju, na ovoce a zeleninu, na maso a mořské plody, alergie na ořechy, celiakie a alergie na obilniny a další potravinové alergie.